The Challenge: Favorite/Fantasy Casts

14605 posts / 0 new
Last post

SPOILERS SPOILERS SPOILERS

The Challenge: Battle of the Champions (Seasons2 style)

 

Blue:

Ashley M 

Sarah

Kenny

Zach

 

Red:

Carley

Ashley K

Hunter

Alton

 

Green:

Rachel

Tori H

Brad

Abram

 

Purple:

Cara Maria

Kendal

Wes

Evan

 

Yellow:

Susie

Jodi

Darrell

Rogan

 

Orange:

Veronica

Evelyn

Landon

CT

 

Pink:

Emily

Camila

Derrick K

Bananas

 

Black:

Laurel

Dee

Jordan

Frank S

Episode 1: Every Bridge

Winners: Pink

Last: Red

Voted in: Green

Matchup: Hunter and Carley vs Brad and Rachel

Eliminated: Brad and Rachel (Hunter beat Brad in tiebreaker)

 

Episode 2: The Luscious Silence

Winners: Orange

Last: Black

Voted in: Green

Matchup: Dee and Jordan vs Tori H and Abram

Eliminated: Tori H and Abram

Episode 3: Soaring Of Dream

Winners: Black

Last: Red

Voted in: Orange

Matchup: Carley and Hunter vs Veronica and CT

Eliminated: Carley and Hunter

 

Episode 4: The Tear's Edge

Winners: Orange

Last: Red

Voted in: Black

Matchup: Ashley K and Alton vs Dee and Frank S

Eliminated: Ashley K and Alton

 

Episode 5: The Princess Of The Cloud

Winners: Orange

Last: Pink

Voted in: Black

Matchup: Emily and Derrick K vs Dee and Jordan

Eliminated: Dee and Jordan

 

Episode 6: Past In The Storm

Winners: Orange

Last: Black

Voted in: Blue

Matchup: Laurel and Frank S vs Ashley M and Kenny

Eliminated: Ashley M and Kenny

 

Episode 7: Growing Darkness

Winners: Orange

Last: Black

Voted in: Blue

Matchup: Laurel and Frank S vs Sarah and Zach

Eliminated: Laurel and Frank S

 

Episode 8: The Dying Cloud

Winners: Yellow

Last: Blue

Voted in: Orange

Matchup: Sarah and Zach vs Evelyn and CT

Eliminated: Sarah and Zach

 

Episode 9: Flower Of Time

Winners: Yellow

Last: Purple

Voted in: Orange

Matchup: Kendal and Evan vs Evelyn and Landon

Eliminated: Kendal and Evan

 

Episode 10: The Pirate's Thorns

Winners: Orange

Last: Purple

Voted in: Yellow

Matchup: Cara Maria and Wes vs Susie and Rogan

Eliminated: Cara Maria and Wes

 

Episode 11: The Touch Of The Flight

Winners: Pink

Last: Orange

Voted in: Yellow

Matchup: Veronica and CT vs Susie and Rogan

Eliminated: Susie and Rogan

 

Episode 12: Alien In The Silence

Winners: Pink (Emily,Camila,Derrick K,Bananas)

2nd: Yellow (Jodi and Darrell)

3rd: Orange (Veronica,Evelyn,Landon,CT)

Cutthroat 2:

 

Red:

Georgia

Nany

Dee

Kailah

Veronica

Frank S

Kyle

Nelson

Joss

Zach

 

Grey:

Theresa

Camila

Melissa

Laurel

Cara Maria

Bananas

Bear

Derrick K

Paulie

Rogan

 

Blue:

Cooke

Tori D

Ninja

Alicia

Kam

Leroy

CT

Jordan

Wes

Darrell

 

 

Episode 1:

Winners: Red

Voted In Grey: Melissa and Bear

Voted in Blue: Alicia and Jordan

Eliminated: Alicia and Bear

 

Episode 2:

Winners: Blue

Voted In Red: Veronica and Frank S

Voted in Grey: Melissa and Paulie

Eliminated: Melissa and Paulie

 

Episode 3:

Winners: Grey

Voted in Red: Veronica and Frank S

Voted in Blue: Ninja and Jordan 

Eliminated: Veronica and Frank S

 

Episode 4:

Winners: Grey

Voted in Red: Nelson and Kailah

Voted in Blue: Wes and Ninja

Eliminated: Wes and Kailah

 

Episode 5:

Winners: Grey

Voted in Red: Georgia and Nelson

Voted in Blue: Ninja and Darrell

Eliminated: Georgia and Nelson

 

Episode 6:

Winners: Red

Voted in Grey: Theresa and Rogan

Voted in Blue: Tori D (tied vote so Theresa got to pick) and Jordan

Eliminated: Tori D and Jordan

 

Episode 7:

Winners: Grey

Voted in Red: Dee and Joss

Voted in Blue: Ninja and Darrell

Eliminated: Dee and Joss

 

Episode 8:

Winners: Grey

Voted in Red: Nany and Kyle

Voted in Blue: Ninja and Darrell

*Heavy Hitters Enter: Kayleigh and Theo*

Eliminated: Nany (Both girls beat Kayleigh but Ninja did better) and Kyle (Darrell won, Kyle Lost)

 

Episode 9:

Winners: Blue

Voted in Red: Zach

Voted in Grey: Rogan

Eliminated: Rogan

 

Episode 10:

1st: Grey (Theresa,Camila,Laurel,Cara Maria,Bananas,Derrick K)

2nd: Blue (Cooke,Ninja,Kam,Leroy,CT,Darrell)

3rd: Red (Zach)

The Challenge 35: The Tornado (Red Neck Island Rules)

 

Bananas and Dee

Kyle and Mattie

Paulie and Ninja

Wes and Laurel

Joss and Tori D

Theo and Ashley K

Rogan and Ashley M

Hunter and Cara Maria

Jordan and Camila

Zach and Sarah

Bear and Kam

Leroy and Georgia

Nelson and Nany

 

 

Episode 1:

Winners: Paulie and Ninja

Last: Kyle and Mattie

Voted in: Nelson and Nany

Eliminated: Kyle and Nany

New Team: Nelson and Mattie

 

Episode 2:

Winners: Zach and Sarah

Last: Wes and Laurel

Voted in: Bananas and Dee

Eliminated: Wes and Dee

New Team: Bananas and Laurel

 

Episode 3:

Winners: Jordan and Camila

Last: Nelson and Mattie

Voted in: Bear and Kam

Eliminated: Bear and Kam

 

Episode 4:

Winners: Nelson and Mattie

Last: Paulie and Ninja

Voted in: Bananas and Laurel

Eliminated: Paulie and Ninja

 

Episode 5:

Winners: Jordan and Camila

Last: Nelson and Mattie

Voted in: Leroy and Georgia

Eliminated: Nelson and Georgia

New Team: Leroy and Mattie

Episode 6:

Winners: Zach and Sarah

Last: Theo and Ashley K

Voted in: Bananas and Laurel

Eliminated: Bananas and Ashley K

New Team: Theo and Laurel

 

Episode 7:

Winners: Zach and Sarah

Last: Leroy and Mattie

Voted in: Theo and Laurel

Eliminated: Theo and Mattie

New Team: Leroy and Laurel

 

Episode 8:

Winners: Zach and Sarah

Last: Rogan and Ashley M

Voted in: Leroy and Laurel

Eliminated: Rogan and Ashley M

 

Episode 9:

Winners: Leroy and Laurel

Last: Hunter and Cara Maria

Voted in: Zach and Sarah

Eliminated: Hunter and Cara Maria

 

Episode 10:

Winners: Leroy and Laurel

Last: Jordan and Camila

Voted in: Zach and Sarah

Eliminated: Jordan and Camila

 

Episode 11:

3rd: Leroy and Laurel

 

Episode 12:

2nd: Joss and Tori D

1st: Zach and Sarah

The Challenge: Wild Edge (Rivals 2 Format)

 

Tori D and Jemmye

Jenna and Kayleigh

Marie and Laurel

Mattie and Kailah

Ashley M and Ninja

Kam and Aneesa

Georgia and Dee

Nany and Cara Maria

 

Bananas and Rogan

Joss and Bear

Nelson and Theo

Shane and Brad

Turbo and Wes

Cory and Leroy

Kyle and Jordan

Zach and Hunter

 

 

Episode 1:

Winners: Zach and Hunter/ Kam and Aneesa

Last: Shane and Brad

Voted in: Joss and Bear

Eliminated: Joss and Bear

 

Episode 2:

Winners: Mattie and Kailah/ Turbo and Wes

Last: Marie and Laurel

Voted in: Ashley M and Ninja

Eliminated: Marie and Laurel

 

Episode 3:

Winners: Zach and Hunter/ Ashley M and Ninja

Last: Shane and Brad

Voted in: Kyle and Jordan

Eliminated: Kyle and Jordan

 

Episode 4:

Winners: Ashley M and Ninja/ Turbo and Wes

Last: Jenna and Kayleigh

Voted in: Georgia and Dee

Eliminated: Jenna and Kayleigh

 

Episode 5:

Winners: Zach and Hunter/ Ashley M and Ninja

Last: Shane and Brad

Voted in: Nelson and Theo

Eliminated: Shane and Brad

 

Episode 6:

Winners: Nany and Cara Maria/ Cory and Leroy

Last: Mattie and Kailah

Voted in: Tori D and Jemmye

Eliminated: Tori D and Jemmye

 

Episode 7:

Winners: Turbo and Wes/Ashley M and Ninja

Last: Cory and Leroy

Voted in: Zach and Hunter

Eliminated: Cory and Leroy

 

Episode 8:

Winners: Nany and Cara Maria/ Bananas and Rogan

Last: Kam and Aneesa

Voted in: Ashley M and Ninja

Eliminated: Kam and Aneesa

 

Episode 9:

Winners: Zach and Hunter/ Mattie and Kailah

Last: Turbo and Wes

Voted in: Nelson and Theo

Eliminated: Turbo and Wes

 

Episode 10: 

Winners: Ashley M and Ninja/ Nelson and Theo

Last: Mattie and Kailah

Voted in: Georgia and Dee

Eliminated: Georgia and Dee

 

Episode 11:

3rd: Nelson and Theo/ Mattie and Kailah

 

Episode 12:

2nd: Zach and Hunter/ Nany and Cara Maria

1st: Bananas and Rogan/ Ashley M and Ninja

Didn't Faysal and Haleigh break up?

The Challenge: War Of The Worlds 3 (Eliminations are Exiles as in Fresh Meat)

 

Bananas and Jenny

Wes and Nicole B

Tony and Dee

Hunter and Zahida

Cory and Melissa

Nelson and Kayleigh

Georgia and Paulie

Nany and Rogan

Cara Maria and Turbo

Laurel and Theo

Kailah and Bear

Jenna and Kyle

Sarah and Joss

 

Episode 1: The Heart Brings You Back

Winners: Sarah and Joss

Last: Wes and Nicole B

Voted in: Bananas and Jenny

Eliminated: Wes and Nicole B

 

Episode 2: The Worst Day Since Yesterday

Winners: Georgia and Paulie

Last: Nelson and Kayleigh

Voted in: Bananas and Jenny

Eliminated: Nelson and Kayleigh

 

Episode 3: Nothing Left To Say But Goodbye

Winners: Cara Maria and Turbo

Last: Hunter and Zahida

Voted in: Bananas and Jenny

Eliminated: Hunter and Zahida

 

Episode 4: It's Alright Ma (I'm Only Bleeding)

Winners: Sarah and Joss

Last: Tony and Dee

Voted in: Bananas and Jenny

Eliminated: Bananas and Jenny

 

Episode 5: I Forgot To Remember To Forget

Winners: Laurel and Theo

Last: Cory and Melissa

Voted in: Tony and Dee

Eliminated: Cory and Melissa

 

Episode 6: Choosing My Own Way Of Life

Winners: Cara Maria and Turbo

Last: Kailah and Bear

Voted in: Jenna and Kyle

Eliminated: Jenna and Kyle

 

Episode 7: With Arms Outstretched

Winners: Georgia and Paulie

Last: Nany and Rogan

Voted in: Tony and Dee

Eliminated: Nany and Rogan

 

Episode 8: Don't You Want To Share The Guilt?

Winners: Georgia and Paulie

Last: Kailah and Bear

Voted in: Tony and Dee

Eliminated: Kailah and Bear

 

Episode 9: We Might As Well Be Strangers

Winners: Tony and Dee

Last: Georgia and Paulie

Voted in: Laurel and Theo

Eliminated: Georgia and Paulie

 

Episode 10: All Of A Sudden I Miss Everyone

Winners: Laurel and Theo

2nd: Cara Maria and Turbo

3rd: Sarah and Joss

4th: Tony and Dee

The Challenge: The Destruction

 

Blue:

Devin

Brad

Nany

Jenna

 

Red:

Joss

Rogan

Nicole R

Tori D

 

Green:

Bear

Bananas

Mattie

Cara Maria

 

Purple:

CT

Wes

Ashley M

Georgia

 

Yellow:

Zach

Tony

Dee

Ninja

 

Orange:

Marlon

Paulie

Nicole Z

Laurel

 

Pink: 

Jordan

Kyle

Kailah

Kam

 

Brown:

Cory

Theo

Sarah

Camila

 

 

Episode 1: We Three (My Echo,My Shadow, And Me)

Winners: Yellow

Last: Red

Voted in: Brown

Matchup: Joss and Tori D vs Cory and Sarah

Eliminated: Cory and Sarah

 

Episode 2: Spirit In The Night

Winners: Orange

Last: Blue

Voted in: Red

Matchup: Brad and Jenna vs Rogan and Tori D

Eliminated: Brad and Jenna

 

Episode 3: What Is And What Should Never Be

Winners: Orange

Last: Blue

Voted in: Red

Matchup: Devin and Nany vs Rogan and Nicole R

Eliminated: Rogan and Nicole R

 

Episode 4: Truth, Bitter Truth

Winners: Yellow

Last: Blue

Voted in: Brown

Matchup: Devin and Nany vs Theo and Camila

Eliminated: Devin and Nany

 

Episode 5: Family Affair

Winners: Purple

Last: Brown

Voted in: Orange

Matchup: Theo and Camila vs Paulie and Nicole Z

Eliminated: Paulie and Nicole Z

 

Episode 6: Im Wide Awake, Its Morning

Winners: Orange

Last: Green

Voted in: Purple

Matchup: Bear and Mattie vs CT and Ashley M

Eliminated: Bear and Mattie

 

Episode 7: Asleep At Heaven's Gate

Winners: Purple

Last: Orange

Voted in: Red

Matchup: Marlon and Laurel vs Joss and Tori D

Eliminated: Marlon and Laurel

 

Episode 8: Don't You Forget About Me

Winners: Yellow

Last: Brown

Voted in: Red

Matchup: Theo and Camila vs Joss and Tori D

Eliminated: Joss and Tori D

 

Episode 9: Forever And Almost Always

Winners: Purple

Last: Green

Voted in: Brown

Matchup: Bananas and Cara Maria vs Theo and Camila

Eliminated: Bananas and Cara Maria

 

Episode 10: Where Not To Look For Freedom

Winners: Yellow

Last: Brown

Voted in: Pink

Matchup: Theo and Camila vs Jordan and Kam

Eliminated: Theo and Camila

 

Episode 11: Things I Forgot At Birth

Winners: Pink

Last: Yellow

Voted in: Purple

Matchup: Tony and Dee vs Kyle and Kailah

Eliminated: Kyle and Kailah

 

Episode 12: Every Breath Is A Bomb

Winners: Purple (CT,Wes,Ashley M,Georgia)

2nd: Yellow (Zach,Tony,Dee,Ninja)

3rd: Pink (Jordan and Kam)

Didn't Faysal and Haleigh break up?

No they are on and off atleast that's what he told one of the girls from the challenge that slide to his DM to get some of his D on the next challenge lol

The Challenge: The Eliminator 

Rules: Each challenge, 3 people will be nominated from each sex, then there will be one male winner and one female winner, the winners will then have to save someone from the opposite sex. The winner of the challenge can still be sent in to elimination.. (example, CM is up for elimination, Kyle wins  the challenge, he can still send in CM if he wanted to)

 

Cast:

Averey

Melissa

Georgia

Laurel

Kam

Nia

Jenna

Theresa

Ashley M

Kailah

Jonna

Sarah

Nany

Sylvia

Amanda

Kayleigh 

Cara Maria

Camila

 

Hunter

Joss

CT

Rogan

Paulie

Kyle

Bear

Zach

Nelson

Bananas

Leroy

Wes

Theo

Shane

Devin

Jordan

Cory

Brad

 

Didn't Faysal and Haleigh break up?

No they are on and off atleast that's what he told one of the girls from the challenge that slide to his DM to get some of his D on the next challenge lol

Was it Nany?

Episode 1:

Noms: Averey, Melissa, Georgia, Hunter, Joss, CT

Winners: Sarah and Wes

Saved: Averey and Hunter

Elimination: Melissa vs Georgia, Joss vs CT

Eliminated: Melissa and Joss

 

Episode 2:

Noms: Laurel, Kam, Nia, Rogan, Paulie, Kyle

Winners: Laurel and CT

Saved: Laurel and Kyle

Elim: Kam vs Nia, Rogan vs Paulie

Eliminated: Nia and Paulie

 

Episode 3:

Noms: Jenna, Theresa, Ashley M, Bear, Zach, Nelson

Winners: Sarah and Jordan

Saved: Theresa and Zach

Elim: Jenna vs Ashley M, Bear vs Nelson

Eliminated: Jenna and Bear

 

Episode 4:

Noms: Kailah,Jonna,Sarah,Bananas,Leroy,Wes

Winners: Laurel and CT

Saved: Sarah and Wes

Elim: Kailah vs Jonna, Bananas vs Leroy

Eliminated: Jonna and Bananas

 

Episode 5:

Noms: Nany,Sylvia,Amanda, Theo, Shane,Devin

Winners: Kam and Theo

Saved: Sylvia and Theo

Elim: Nany vs Amanda, Shane vs Devin

Eliminated: Nany and Shane

 

Episode 6:

Noms: Kayleigh, Cara Maria, Camila, Jordan, Cory, Brad

Winners: Sarah and Jordan

Saved: Camila and Jordan

Elim: Kayleigh vs Cara Maria, Cory vs Brad

Eliminated: Kayleigh and Brad

 

Episode 7:

Noms: Averey, Georgia, Laurel, Hunter, CT, Rogan

Winners: Cara Maria and CT

Saved: Laurel and CT

Elim: Averey vs Georgia, Hunter vs Rogan

Eliminated: Averey and Hunter

 

Episode 8:

Noms: Kam, Theresa, Ashley M, Kyle, Zach, Nelson

Winners: Sarah and Wes

Saved: Theresa and Zach

Elim: Kam vs Ashley M, Kyle vs Nelson

Eliminated: Ashley M and Kyle

 

Episode 9:

Noms: Kailah, Sarah, Sylvia, Leroy, Wes, Theo

Winners: Laurel and CT

Saved: Sarah and Theo

Elim: Kailah vs Sylvia, Leroy vs Wes

Eliminated: Kailah and Leroy

 

Episode 10:

Noms: Amanda, Cara Maria, Camila, Devin, Jordan, Cory

Winners: Laurel and CT

Saved: Cara Maria and Jordan

Elim: Amanda vs Camila, Devin vs Cory

Eliminated: Amanda and Devin

 

Episode 11:

Noms: Georgia, Laurel, Kam, CT, Rogan, Zach

Winners: Camila and Jordan

Saved: Laurel and Zach

Elim: Georgia vs Kam, CT vs Rogan

Eliminated: Georgia and Rogan

 

Episode 12:

Noms: Theresa, Sarah, Sylvia, Nelson, Wes, Theo

Winners: Sarah and Jordan

Saved: Sarah and Theo

Elim: Theresa vs Sylvia, Nelson vs Wes

Eliminated: Sylvia and Wes

 

Episode 13:

Noms: Cara Maria, Camila,Laurel,Jordan,Cory,CT

Winners: Sarah and Jordan

Saved: Camila and Jordan

Elim: Cara Maria vs Laurel, Cory vs CT

Eliminated: Cara Maria and Cory

 

Episode 14:

Noms: Kam,Theresa,Sarah,Zach,Nelson,Theo

Winners: Laurel and Zach

Saved: Theresa and Theo

Elim: Kam vs Sarah, Zach vs Nelson

Eliminated: Kam and Nelson

 

Episode 15: (All up for elim, Winners are safe and then save the other 2)

Noms: Camila, Laurel,Theresa,Sarah,Jordan,CT,Zach,Theo

Winners: Sarah and Jordan

Saved: Camila and Zach

Elim: Laurel vs Theresa, CT vs Theo

Eliminated: Theresa and CT

 

Episode 16:

1st: Jordan and Sarah

2nd: Zach and Camila

3rd: Theo and Laurel

The Challenge 35: Blood War

 

- Adam Collard (Love Island UK)

-Billy Reliech (Ellen's Gardener,  What Happens at the abby & ex on the beach 3)

- Brett Robinson (Big Brother)

- Chris "Swaggy C" Williams (Bug Brother 20)

- Faysal “Fessy” Shafaat (Big Brother 20)

- Hunter Barfield (Are you the one?3 )

- Jozea Flores (BGC spoilers blogger)

- Jay Starret (Survivor & Ex on the Beach)

- Johnny Bananas (Real World: Key West)

- Joss Mooney (Ex on the beach)

- Jordan Wiseley (Real World: Portland)

- Marlon Williams (Real World: Portland & Ex on the Peak)

- Paul Calafiore (Big Brother)

- Rogan O'connor (Ex on the beach)

- Sean Lineker (Shipwrecked)

- Stephen Bear (Shipwrecked: The Island)

- Tony Raines (Real World: Skeletons)

- Wes Bergmann (Real World: Austin)

 

 

- Amber Martinez (Ayto? 8 )

- Aneesa Ferreira (Real World: Chicago) 

- Ashley Mitchell (Real World: Explosion)

- Bayleigh Dayton (Big Brother 20)

- Big T (Shipwrecked)

- Bria Hamilton (Ayto? 7)

- Cara Maria Sorbello (Fresh Meat 2)

- Davonne Rogers (Big Brother)

- Dee Nguyen (Geordie Shore)

- Jenna Marie (Ayto? 8 )

- Jennifer West (Survival of the Fittest)

- Kam Williams (Are you the one? 5)

- Kaycee Clark (Big brother 20)

- Kenya Scott (Ayto? 7 & Ex on the Beach 3)

- Mattie Lynn Breaux (Party Down South/Floribama Shore)

- Melissa Reeves (Ex on the beach UK)

- Nany Gonzalez (Real World: Las Vegas 2)

- Tori Deal (Are You The one? 3)

 

 

Same gender pairs are selected by random in The Draft. Each pair consists of a rookie (0/1 Challenges) and a vet (2+ Challenges). Each week their will be a winning team and a safe team. The winning team will nominate 1 team o the opposite gender into The Trench. The remaining teams go into the The Execution (played like the kill card/double cross) the team getting the kill card goes against the selected team. 

 

Teams:

Bear & Jozea

Tony & Fessy

Joss & Sean

Bananas & Jay

Rogan & Billy

Wes & Swaggy

Paulie & Brett

Jordan & Adam

Hunter & Marlon

 

Aneesa & Mattie

Tori & Amber

Kam & Jenna

Cara Maria & Big T

Nany & Kaycee

Davonne & Bayleigh

Ashley & Bria

Dee & Kenya

Melissa & Jenny

Rivals 4:

(In parentheses will be where the pair's rivalry began)

Da’Vonne & Cara Maria (WOTW)

Nany & Camila (Rivals 3)

Amanda & Laurel (Invasion)

Melissa & Kailah (Final Reckoning)

Georgia & Kayleigh (WOTW2)

Kaycee & Hayleigh (BB20)

Tori & Kam (Vendettas)

Janelle & Angela (EOTB2)

Sarah & Nia (Exes 2)

 

Bananas & Wes (Too long)

Theo & Rogan (WOTW2)

Josh & Ashley Cain (WOTW)

Jay & Monte (EOTB2)

Zach & Paulie (Final Reckoning)

Leroy & Hunter (WOTW)

Turbo & Jordan (WOTW2)

Brett & Fessy (BB20)

Darrell & Cory (Dirty 30)

WOTW3: Love & War

Pairs are either current couples or exes. Eliminations are individual, whichever 2 remain out of the 4 people in elimination are a new pair.

War:

Kam & Leroy

Melissa & Ashley Cain 

Georgia & Bear 

Dee & Rogan 

Amanda & Joss 

Mattie & Kyle 

Cooke & Dustin 

Kellyanne & Wes 

Love:

Angela & Nelson 

Cara & Paulie 

Haleigh & Fessy 

Tori & Jordan 

Morgan & Bananas 

Bayleigh & Swaggy C

Kaz & Theo 

Jenna & Zach

 

Episode 1: Where Is The Love?

Winners: Dee & Rogan

Losers: Angela & Nelson

Winner’s pick: Kaz & Theo

Eliminated: Kaz & Nelson

New team: Angela & Theo

 

Episode 2: Chaos On The Horizon

Winners: Cara & Paulie

Losers: Georgia & Bear

Winner’s pick: Kellyanne & Wes

Eliminated: Georgia & Bear

No new teams.

 

Episode 3: All Falls Down

Winners: Amanda & Joss

Losers: Mattie & Kyle

Winner’s pick: Cara Maria & Paulie

Eliminated: Cara Maria & Kyle

New team: Mattie & Paulie

 

Episode 4: Can You Hear Me Now?

Winners: Cooke & Dustin

Losers: Bayleigh & Swaggy C

Winner’s pick: Hayleigh & Fessy

Eliminated: Hayleigh & Swaggy C

New Team: Bayleigh & Fessy

 

Episode 5: Check Your Head

Winners: Tori & Jordan

Losers: Kellyanne & Wes

Winner’s pick: Amanda & Joss

Eliminated: Kellyanne & Joss

New Team: Amanda & Wes

 

Episode 6: Don’t Rain On My Parade

Winners: Bayleigh & Fessy

Losers: Melissa & Ashley Cain

Winner’s pick: Morgan & Bananas

Eliminated: Morgan & Bananas

No new teams

 

Episode 7: Read It & Weep

Winners: Angela & Theo

Losers: Bayleigh & Fessy

Winner’s pick: Dee & Rogan

Eliminated: Dee & Rogan

No new teams

 

Episode 8: Leave It All To Me

Winners: Kam & Leroy

Losers: Cooke & Dustin

Winner’s pick: Tori & Jordan

Eliminated: Tori & Dustin

New team: Cooke & Jordan

 

Episode 9: And So It Goes...

Winners: Jenna & Zach

Losers: Amanda & Wes

Winner’s pick: Angela & Theo

Eliminated: Angela & Theo

No new teams.

 

Episode 10: The Long & Winding Road

Winners: Kam & Leroy

Losers: Melissa & Ashley Cain

Winner’s pick: Cooke & Jordan

Eliminated: Melissa & Jordan

New team: Cooke & Ashley Cain

 

Episode 11: Can You See The Light?

Winners: Amanda & Wes

Losers: Bayleigh & Fessy

Winner’s pick: Jenna & Zach

Eliminated: Bayleigh & Fessy

No new teams

 

Episode 12: The Mighty Shall Crumble

Winners: Jenna & Zach

Losers: Kam & Leroy

Winner’s pick: Amanda & Wes

Eliminated: Amanda & Leroy

New team: Kam & Wes

 

1st place: Kam & Wes

2nd place: Jenna & Zach

3rd place: Cooke & Ashley Cain

4th place: Mattie & Paulie

The Challenge: War Of The Worlds (Same set up as first one, randomized groups) 

 

Group 1:

Bear

Turbo

Jordan

Leroy

CT

Theo

Brad

Zach

Rogan

Nany

Tori H

Sarah

Cooke

Kayleigh

Sylvia

Kendal

Dee

Mattie

 

Group 2:

Paulie

Kyle

Bananas

Wes

Joss

Marlon

Darrell

Derrick K

Georgia

Ninja

Laurel

Cara Maria

Ashley M

Kam

Amanda

Tori D

 

Episode 1: Are You True?

Purged from Group 1: Rogan and Kayleigh

Teams:

Paulie and Dee

Kyle and Sylvia

Bananas and Nany

Wes and Cooke

Joss and Kendal

Marlon and Mattie

Darrell and Sarah

Derrick K and Tori H

Georgia and Theo

Ninja and Turbo

Laurel and Zach

Cara Maria and CT

Ashley M and Leroy

Kam and Bear

Amanda and Brad

Tori D and Jordan

 

Episode 2: Family Affair

Tribunal: Ninja and Turbo/Cara Maria and CT/Laurel and Zach

Choices: Tori D and Jordan/ Georgia and Theo/ Joss and Kendal

Voted in: Tori D and Jordan

Picked: Paulie and Dee

Eliminated: Paulie and Dee

 

Episode 3: You Can't Always Get What You Want

Tribunal: Darrell and Sarah/ Laurel and Zach/ Cara Maria and CT

Choices: Georgia and Theo/ Joss and Kendal/ Kyle and Sylvia

Voted in: Georgia and Theo

Picked: Derrick K and Tori H

Eliminated: Derrick K and Tori H

 

Episode 4: Between Raising Hell And Amazing Grace

Tribunal: Georgia and Theo/ Ninja and Turbo/ Tori D and Jordan

Choices: Cara Maria and CT/ Darrell and Sarah/ Kam and Bear

Voted in: Cara Maria and CT

Picked: Kyle and Sylvia

Picked by team above: Joss and Kendal

Eliminated: Kyle, Joss, Sylvia, Kendal

 

Episode 5: Some Roads Lead Nowhere

Tribunal: Tori D and Jordan/ Darrell and Sarah/ Georgia and Theo

Choices: Ninja and Turbo/ Marlon and Mattie/ Wes and Cooke

Voted in: Ninja and Turbo

Picked: Amanda and Brad

Eliminated: Amanda and Brad

 

Episode 6: Echoes, Silence, Patience, And Grace

Tribunal: Tori D and Jordan/ Ninja and Turbo/ Laurel and Zach

Choices: Kam and Bear/ Darrell and Sarah/ Marlon and Mattie

Voted in: Marlon and Mattie

Picked: Kam and Bear

Eliminated: Kam and Bear

 

Episode 7: The Lonesome Road

Tribunal: Ninja and Turbo/ Tori D and Jordan/ Wes and Cooke

Choices: Darrell and Sarah/ Georgia and Theo/ Cara Maria and CT

Voted in: Georgia and Theo

Picked: Darrell and Sarah

Eliminated: Georgia and Theo

 

Episode 8: In Da Club

Tribunal: Wes and Cooke/Tori D and Jordan/ Laurel and Zach

Choices: Marlon and Mattie/ Ninja and Turbo/ Ashley M and Leroy

Voted in: Ninja and Turbo

Picked: Bananas and Nany

Eliminated: Bananas and Nany

 

Episode 9: Prom Night At Hater High

Tribunal: Tori D and Jordan/ Ninja and Turbo/ Laurel and Zach

Choices: Cara Maria and CT/ Darrell and Sarah/ Marlon and Mattie

Voted in: Cara Maria and CT

Picked: Marlon and Mattie

Eliminated: Marlon and Mattie

 

*Individuals*

Ninja

Cooke

Sarah

Laurel

Cara Maria

Ashley M

Tori D

 

Turbo

Wes

Darrell

Zach

CT

Leroy

Jordan

 

Episode 10: Not Afraid

Tribunal: Zach/CT/Darrell

Choices: Turbo/Jordan/Wes

Voted in: Turbo

Picked: Jordan

Eliminated: Turbo

 

Episode 11: With Tired Eyes, Tired Minds, Tired Souls, We Slept

Tribunal: Sarah/Ninja/Jordan

Chosen: Cooke/Laurel/Ashley M

Voted in: Ashley M

Picked: Cooke

Eliminated: Ashley M

 

Episode 12: You Call It Madness, But I Call It Love

Tribunal: Sarah and Darrell/Laurel and CT/ Cooke and Leroy

Choices: Zach/Wes/Jordan

Voted in: Wes 

Picked: Jordan

Eliminated: Wes

 

Episode 13: Don't You Forget About Me

Tribunal: Jordan/Sarah/Ninja

Chosen: Cara Maria/Cooke/Laurel

Voted in: Cooke

Picked: Tori D

Eliminated: Tori D

 

Episode 14: Unopened Letter To The World

Purged: Cara Maria and Leroy

 

Episode 15: It's Alright Ma (I'm Only Bleeding)

8th: CT

7th: Sarah

6th: Ninja

 

Episode 16: Truth, Bitter Truth

5th: Zach

4th: Cooke

3rd: Laurel

2nd: Darrell

1st: Jordan 

Dirty 30- The Prequel

This would be if they did a Dirty 30 season back in like 2006-2007. The cast would be very old school and probably what it would almost look like if they were casting at that time.

Girls

1. Susie Meister

2. Veronica Portillo

3. Tonya Cooley

4. Aneesa Ferreira

5. Rachel Robinson

6. Beth Stolarczyk

7. Julie Stoffer

8. Coral Smith

9. Trishelle Cannatella

10. Tina Barta

11. Katie Doyle

12. Robin Hibbard

13. Kina Dean

14. Cara Zavaleta

15. Evelyn Smith

Guys

1. Mark Long

2. Shane Landrum

3. Alton Williams

4. Mike Mizanin

5. Abram Boise

6. Darrell Taylor

7. Chris "CT" Tamburello

8. Brad Fiorenzs

9. Derrick Kosinski

10. Landon Lueck

11. Wes Bergmann

12. Kenny Santucci

13. Evan Starkman

14. Johnny Devenanzio

15. Tyler Duckworth

I don't even like all these people but I wanted to be sort of realistic with what the cast would look like at that point in time and if they were told the prize would be $1 million. I think the cast would be very dramatic and interesting to watch. Also everyone would be in the shape they were in around that time as well so some people who may not be in the best shape now that you have seen on recent challenges would be in better shape at that point. What you all think?

The Challenge: Invasion Of The Champions 2 (SPOILERS)

 

Underdogs:

Joss

Nelson

Cory

Devin

Tony

Kyle

Johnny R

Marlon

Cohutta

Nany

Cooke

Amanda

Sylvia

Georgia

Mattie

Ninja

Kam

Kayleigh

 

Champions:

Bananas

Rogan

Brad

Hunter

Laurel

Dee

Cara Maria

Ashley M

Episode 1: The Gold Quarry

Winners: Cohutta and Ninja

Last: Kyle and Kayleigh

Voted in: Marlon and Cooke

Eliminated: Kyle and Kayleigh

 

Episode 2: Little Grave

Winners: Cory and Sylvia

Voted in by Winners: Johnny R and Mattie

Voted in by the rest: Tony and Georgia

Eliminated: Johnny R and Georgia

 

Episode 3: Year Of Goodbyes

Winners: Joss and Kam

Elimination: Devin vs Nelson/ Nany vs Amanda

Eliminated: Devin and Amanda

 

*ENTER CHAMPIONS*

 

Episode 4: Death Of The Singing Lynx

Winners: Underdogs

Voted in by MVPs: Nelson and Ninja

Voted in by Team: Cohutta and Mattie

Eliminated: Cohutta and Ninja

 

Episode 5: Binary Twin

Winners: Champions

Voted in by MVP: Cara Maria and Brad

Voted in by team: Ashley M and Hunter

Eliminated: Ashley M and Brad

 

Episode 6: The Viper In The Picture

Winners: Champions

Voted in by MVPs: Cooke and Marlon

Voted in by Team: Mattie and Nelson

Eliminated: Mattie and Marlon

 

Episode 7: Trapped In Silk

Winners: Underdogs

Safe: Cara Maria and Rogan

Elimination: Laurel vs Dee/ Hunter vs Bananas

Eliminated: Dee and Bananas

 

Episode 8: The War Rites (Bloodbath)

Eliminated Phase 1: Nelson and Sylvia

Eliminated Phase 2: Tony and Nany

 

Episode 9: Yours Truly

Winners: Underdogs

Elimination: Rogan vs Hunter/ Laurel vs Cara Maria

Eliminated: Rogan and Cara Maria

 

Episode 10: Warriors Curse

3rd: Hunter and Kam

2nd: Cory and Cooke

1st: Joss and Laurel

Free Agents 2:

 

Nany

Laurel

Cara Maria

Aneesa

Tori D

Georgia

Mattie

Ninja

Dee

Ashley M

Sylvia

Amanda

Kailah

Jenna

 

Bananas

Zach

Jordan

CT

Kyle

Joss

Rogan

Bear

Theo

Brad

Leroy

Paulie

Darrell

Nelson

 

 

Episode 1: Messin' With The Kid

Winners: Team Bear (Bear,Bananas,Theo,Nelson,Leroy,Paulie,Jordan,Cara Maria,Laurel,Georgia,Amanda,Nany,Tori D,Kailah)

Voted in: Sylvia and Brad

Kill Card: Ninja and CT

Eliminated: Sylvia and Brad

 

Episode 2: Holding Out For A Hero

Winners: Team Ashley M (Ashley M and CT)

Voted in: Georgia and Bear

Kill Card: Dee and Bananas

Eliminated: Georgia and Bear

 

Episode 3: All Tomorrow's Parties

Winners: Team CT (CT,Paulie,Laurel,Jenna)

Voted in: Amanda and Theo

Kill Card: Aneesa and Bananas

Eliminated: Amanda and Bananas

 

Episode 4: Bridge Over Troubled Water

Winners: Team Darrell (Darrell,CT,Jordan,Rogan,Leroy,Nelson,Cara Maria,Kailah,Jenna,Ashley M,Nany)

Voted in: Dee and Theo

Kill Card: Laurel and Kyle

Eliminated: Dee and Kyle

 

Episode 5: Cryin' Won't Help You Now

Winners: Team Tori D (Tori D,Laurel,Kailah,Jenna,Nany,Jordan,Zach,Joss,Rogan,Nelson)

Voted in: Cara Maria and Theo

Kill Card: Ashley M and CT

Eliminated: Ashley M and Theo

 

Episode 6: Are You True?

Winners: Cara Maria and Jordan

Voted in: Laurel and Nelson

Kill Card: Mattie and Paulie

Eliminated: Mattie and Paulie

 

Episode 7: Crash Course In Polite Conversations

Winners: Laurel and Zach

Voted in: Cara Maria and Nelson

Kill Card: Aneesa and Darrell

Eliminated: Aneesa and Nelson

 

Episode 8: Running To Stand Still

Winners: Team Kailah (Kailah,Laurel,Tori D,Nany,Zach,Jordan,Darrell)

Voted in: Cara Maria and Joss

Kill Card: Jenna and Leroy

Eliminated: Jenna and Leroy

 

Episode 9: Don't You Forget About Me

Winners: Team Ninja (Ninja and Laurel) and Team Darrell (Darrell and Zach)

Voted in: Tori D and Joss

Kill Card: Kailah and CT

Eliminated: Tori D and Joss

 

Episode 10: Believe Me, I'm Lying

Winners: Team CT (CT and Cara Maria)

Voted in: Jordan and Laurel

Kill Card: Rogan and Nany

Eliminated: Jordan and Nany

 

Episode 11: You Have To Be Joking (Autopsy Of The Devil's Brain)

Kill Card: Ninja and Laurel/ CT and Rogan

Eliminated: Laurel and Rogan

 

Episode 12: Just Watch The Fireworks

Winners: Ninja and Zach

2nd: Cara Maria and Darrell

3rd: Kailah and CT

A quick, realistic Free Agents II:

 

Amber Martinez (AYTO 8 ) | Aneesa Ferreira (Real World: Chicago) | Cara Maria Sorbello (Fresh Meat 2) | Da’Vonne Rogers (Final Reckoning) | Dee Nguyen (War of the Worlds) | Georgia Harrison (War of the Worlds) | Jenna Brown (AYTO 8 ) | Jenny West (War of the Worlds 2) | Kailah Casillas (Real World: GBOGH) | Marie Roda (Real World: St. Thomas) | Mattie Breaux (War of the Worlds) | Nany Gonzalez (Real World: Las Vegas) | Tori Deal (AYTO 4) | Tovah Marx (Real World: Atlanta)

-

Ashley Cain (War of the Worlds) | Clint Wright (Real World: Atlanta) | Darrell Taylor (Road Rules: Campus Crawl) | Devin Walker-Molaghan (AYTO 3) | Hunter Barfield (AYTO 3) | Johnny “Bananas” Devenanzio (Real World: Key West) | Josh Martinez (War of the Worlds)  | Leroy Garrett (Real World: Las Vegas) | Nelson Thomas (AYTO 3) | Paulie Calafiore (Final Reckoning) | Rogan O’Connor (Vendettas) | Stephen Bear (War of the Worlds) | Tony Raines (Real World: Skeletons) | Turbo Camkiran (War of the Worlds)

Dirty 30- The Prequel (Season 15)
Host- TJ Lavin
The location, challenges, eliminations and finals would be the same as the real Dirty 30 challenge. I also tried to be realistic with who would win challenges, who would vote for who, who would pick who for their teams, etc. It is not all perfect and I don’t know exactly what people’s decisions would be. When it came down to the X card drawing I used a randomizer for who got it so I wasn’t biased.
Girls
1. Susie Meister
2. Veronica Portillo
3. Tonya Cooley
4. Aneesa Ferreira
5. Rachel Robinson
6. Beth Stolarczyk
7. Julie Stoffer
8. Coral Smith
9. Trishelle Cannatella
10. Tina Barta
11. Katie Doyle
12. Robin Hibbard
13. Kina Dean
14. Cara Zavaleta
15. Evelyn Smith
Guys
1. Mark Long
2. Shane Landrum
3. Alton Williams
4. Mike Mizanin
5. Abram Boise
6. Darrell Taylor
7. Chris "CT" Tamburello
8. Brad Fiorenzs
9. Derrick Kosinski
10. Landon Lueck
11. Wes Bergmann
12. Kenny Santucci
13. Evan Starkman
14. Johnny Devenanzio
15. Tyler Duckworth

Challenge 1- The Purge
Round 1 winners- Rachel, Susie, Evelyn, Beth, Tonya, Mark, Alton, CT, Landon, Wes
Teams for round 2-
Blue Team- Shane, Darrell, Evan, Derrick, Mike, Veronica, Robin, Coral, Aneesa, Katie
Red Team-Brad, Tyler, Abe, Johnny, Kenny, Tina, Cara, Trishelle, Julie, Kina
Round 2 Winners- Blue Team
Round 3 Winners- Abe and Kina
Sent to Redemption- Tyler, Johnny, Kenny, Cara, Trishelle, Julie

Challenge 2- Cool Under Fire
Heat 1- Susie, Aneesa, Kina, Robin, Rachel, Katie, Evan, Mike, CT, Wes, Darrell, Derrick
Heat 2- Beth, Veronica, Coral, Tina, Tonya, Evelyn, Shane, Abe, Alton, Brad, Mark, Landon
Heat 1 losers- Aneesa, Katie, Evan, Mike
Heat 2 losers- Coral, Tina, Brad, Mark
Heat 1 winners- Kina, Rachel, CT, Derrick
Heat 2 winners- Veronica, Evelyn, Alton, Landon
Voted into elimination- Beth and Wes
XXX Holder- Katie and Mark
Double-Crossed- Aneesa and Evan
Presidio Game- Balls to the Wall
Winners- Beth and Wes
Losers- Aneesa and Evan (Sent to Redemption)

Challenge 3- Battle Royale
Team Captains- Kina and Mark
Blue Team- Kina, Derrick, Evelyn, Landon, Robin, Alton, Tina, Darrell, Veronica, Brad
Green Team- Mark, Rachel, CT, Beth, Abe, Tonya, Mike, Susie, Wes, Coral
Not Picked- Katie and Shane
Winners- Green Team (Mark, Rachel, CT, Beth, Abe, Tonya, Mike, Susie, Wes, Coral)
Voted in- Evelyn and Alton
XXX Holder- Tina and Landon
Double-Crossed- Robin and Shane
Presidio Game- The Great Escape
Winners- Evelyn and Alton
Losers- Robin and Shane (Sent to Redemption)

Redemption Challenge 1- Man Overboard
Redemption players- Aneesa, Julie, Trishelle, Robin, Cara, Shane, Kenny, Evan, Johnny, Tyler
Winners- Julie and Evan
Eliminated from the game- Aneesa, Trishelle, Robin, Cara, Shane, Kenny, Johnny, Tyler

Challenge 4- Pirates’ Treasure
Teams- (Randomized)-
Heat 1- Julie/Mark, Tonya/Abe, Rachel/CT, Katie/Wes, Kina/Brad, Veronica/Darrell
Heat 2- Susie/Landon, Tina/Evan, Beth/Mike, Evelyn/Alton, Coral/Derrick
Heat 1 winners- Rachel/CT
Heat 2 winners- Evelyn/Alton
Heat 1 losers- Katie/Wes, Tonya/Abe
Heat 2 losers- Tina/Evan, Beth/Mike
Voted in- Tonya and Wes
XXX Holder-Tina and Mike
Double-Crossed- Beth and Evan
Presidio Game- Strip Tease
Winners- Tonya and Wes
Losers- Beth and Evan (Sent to Redemption)

Challenge 5- Ups and Downs (Would have to list 15 challenges in order but the height would be increased)
Teams (randomized)
Blue Team- Coral, Tonya, CT, Mike
Red Team- Susie, Kina, Wes, Alton
Green Team- Rachel, Tina, Abe, Mark
Yellow Team- Veronica, Julie, Darrell, Landon
Pink Team- Katie, Evelyn, Derrick, Brad
Winners- Yellow Team- (Veronica, Julie, Darrell, Landon)
Losing Teams- Blue Team (Coral, Tonya, CT, Mike) and Pink Team (Katie, Evelyn, Derrick, Brad)
Voted in- Evelyn and Wes
XXX Holder- Katie and Brad
Double-Crossed- Tonya and CT
Presidio Game- Deadweight
Winners- Evelyn and CT
Losers- Tonya and Wes (Sent to Redemption)

Challenge 6- Talk Thirty to Me
Winners- Susie and CT
Losers- Julie, Katie, Coral, Evelyn, Mark, Abe, Darrell, Derrick
Voted in- Veronica and Brad
XXX Holder- Katie and Darrell
Double-Crossed- Evelyn and Derrick
Presidio Game- Rampage
Winners- Evelyn and Brad
Losers- Veronica and Derrick (Sent to Redemption)

Redemption Challenge 2- Green With Envy
Winners- Tonya and Wes
Eliminated from the game- Veronica, Beth, Derrick, Evan

Challenge 7- Saved By The Bell
Teams (Captains are the last two elimination winners and redemption winners)
Blue Team- Evelyn, Landon, Kina, Abe
Red Team- Brad, Rachel, Alton, Coral
Green Team- Tonya, Mark, Susie, Darrell
Yellow Team- Wes, Julie, CT, Tina
Not Picked- Katie and Mike
Winners- Blue Team (Evelyn, Landon, Kina, Abe)
Voted in- Katie and Darrell
XXX Holder- Tonya and CT
Double-Crossed- Rachel and Brad
Presidio Game- Web of Lies
Winners- Rachel and Darrell
Losers- Katie and Brad (Sent to Redemption)

Challenge 8- Blackout
Teams (in the real challenge it was 3 teams of 5 due to Nelson’s DQ. I did 4 teams of 4 here)
Blue Team- Rachel, Susie, Mark, Alton
Red Team- Evelyn, Coral, Landon, Abe
Green Team- Julie, Tina, Darrell, Mike
Yellow Team- Tonya, Kina, CT, Wes
Winners- Yellow Team (Tonya, Kina, CT, Wes)
Automatically Sent to Redemption- Rachel and Mark
Voted in- Tina and Abe
XXX Holder- Evelyn and Landon
Double-Crossed- Coral and Darrell
Presidio Game- Body Check
Winners- Tina and Darrell
Losers- Coral and Abe (Sent to Redemption)

Challenge 9- Backstabber
Girls Heat 1- Susie, Tina, Julie
Winner- Susie
Knocked off- Julie
Girls Heat 2- Evelyn, Kina, Tonya
Winner- Evelyn
Knocked off- Tonya
Guys Heat 1- Mike, Wes, Darrell
Winner- Wes
Knocked off- Darrell
Guys Heat 2- Landon, Alton, CT
Winner- Landon
Knocked off- CT
Final Winners- Evelyn and Landon
Automatically Sent to Redemption from heat losers- Julie and CT
Voted in- Susie and Darrell
XXX Holder- Tina and Mike
Double-Crossed- Tonya and Wes
Presidio Game- The Reel World
Winners- Susie and Darrell
Losers- Tonya and Wes (Sent to Redemption)

Final Redemption Challenge
Winners- Julie and CT
Eliminated from the game- Tonya, Rachel, Coral, Katie, Mark, Abe, Brad, Wes

Challenge 10- X Marks the Spot
Teams- (randomized)
Kina/CT, Tina/Darrell, Julie/Mike, Evelyn/Landon, Susie/Alton
Winners (made it to the finals)- Tina, Evelyn, CT, Landon
Losers- Kina, Julie, Susie, Darrell, Mike, Alton

Challenge 11- Snaking Your Way Back In
Winners- Susie and Alton
Eliminated from the game- Kina, Julie, Darrell, Mike

Finalists- Tina, Evelyn, Susie, CT, Landon, Alton

Final challenge
1st Place- Evelyn and Landon
2nd Place- Susie and CT
3rd Place- Tina and Alton

Any feedback?

I like this one, rwrrfan.  I've always been partial to the earlier challenges/challengers and just can't latch on to most of the current crop because they seem (to me anyway) to be fake in pretty much everything they say and do.  Not saying that some of the earlier ones didn't do that as well but now it just seems glaringly obvious.  Your list made me very nostalgic for the "good ol' days" so thanks for that!

 

I like this one, rwrrfan.  I've always been partial to the earlier challenges/challengers and just can't latch on to most of the current crop because they seem (to me anyway) to be fake in pretty much everything they say and do.  Not saying that some of the earlier ones didn't do that as well but now it just seems glaringly obvious.  Your list made me very nostalgic for the "good ol' days" so thanks for that!

 

thank you. I miss these days and when people like Johnny didn't have so much importance lol

The Challenge: Brain vs Brawn vs Beauty

BRAIN TEAM

  • Amanda García (AYTO3)
  • Da'vonne Rogers (Big Brother 17)
  • Desi Williams (Survivor: Heroes vs Healers vs Hustlers)
  • Kam Williams (AYTO5)
  • Tori Deal (AYTO4)
  • Danny Prikazsky (AYTO8)
  • Devin Walker (AYTO3)
  • Frank Sweeney (Real World: San Diego)
  • Turbo Camkiran (Survivor Turkey)
  • Wes Bergmann (Real World: Austin)

 

BRAWN TEAM

  • Cidney Guillon (Survivor: Kaoh Rong)
  • Emily Arreseigor (Ex on the beach US 3)
  • Jennifer West (Survival of the fittest)
  • Natalie "Ninja" Duran (American Ninja Warrior)
  • Nicole Zanatta (Real World: Skeletons)
  • Cole Medders (Survivor: Heroes vs Healers vs Hustlers)
  • Jordan Wiseley (Real World: Portland)
  • Marlon Williams (Real World: Portland)
  • Tor'i Brooks (Ex on the beach US 1)
  • Theo Campbell ( Love Island UK)

 

BEAUTY TEAM

  • Ashley Mitchell (Real World: Explosion)
  • Bayleigh Dayton (Big Brother 20)
  • Dee Nguyen (Geordie Shore)
  • Georgia Harrison (Love Island UK)
  • Tula "Big T" (Shipwrecked)
  • Alec Merino (Survivor: Ghost Island)
  • Cory Wharton (Real World: Explosion)
  • JP Andrade (Ex on the beach Brasil)
  • Rogan O'connor (Ex on the beach UK)
  • Stephen Bear (Ex on the beach UK)

 

 

 

Noah fence but how is Turbo on brains? I just don’t remember him doing anything particularly smart and he’s definitely more known for his brawn

Noah fence but how is Turbo on brains? I just don’t remember him doing anything particularly smart and he’s definitely more known for his brawn

I just needed someone for the Brain team, and I couldn't think of anyone more....

The Challenge: Battle of the Bloodlines II

 

  1. Angela (Bad Girls Club)  & Kristina- Sisters
  2. Jenn (Bad Girls Club) & Jasmine- Sisters 
  3. Kam (AYTO?: Season 5) & Chloe- Sisters
  4. Ashley (RW: Ex-Plosion) & Whitney- Sisters
  5. Cory (RW: Ex-Plosion) & Ashud- Brothers
  6. Paulie (Big Brother) & Cody (Big Brother)- Brothers
  7. Turbo (Survivor Turkey) & Mehmet- Brothers
  8. Marlon (RW: Portland) & Colby- Cousins 
  9. Anna (RW: Bad Blood) & Katrina (RW: Bad Blood)- Sisters
  10. Morgan (BBOTT) & Alex (BBOTT)- Sisters
  11. Bruno (RW: Skeletons) & Briah- Brothers
  12. Hunter (AYTO?: Season 3) & Triston- Brothers
  13. Bayleigh (Big Brother) & Swaggy (Big Brother)- Married
  14. Michael (AYTO?: Season 6) & Cassie- Married
  15. Jordan (RW: Portland) & Tori (AYTO?: Season 4)- Engaged
  16. Kenya (AYTO?: Season 7) & Shawn- Siblings 

The Challenge: Battle Of The Champions (SPOILERSSS SPOILERS ) (Realistic cast for the most part)

Location: Lecco, Italy

Rules: ReD NeCk Island Based (Teams start by a random draw)

 

Susie and Tyler

Tori H and Brad

Emily and Darrell

Cara Maria and Zach

Kendal and Hunter

Laurel and Derrick K

Rachel and Mark

Ashley M and CT

Camila and Jamie

Ashley K and Frank S

Dee and Jordan

Sarah and Rogan

Veronica and Bananas

 

Episode 1: 

Winners: Emily and Darrell

Last: Veronica and Bananas

Voted in: Susie and Tyler

Eliminated: Veronica and Tyler

New Team: Susie and Bananas

 

Episode 2:

Winners: Sarah and Rogan

Last: Dee and Jordan

Voted in: Camila and Jamie

Eliminated: Dee and Jamie

New Team: Camila and Jordan

 

Episode 3:

Winners: Laurel and Derrick K

Last: Kendal and Hunter

Voted in: Ashley K and Frank S

Eliminated: Kendal and Hunter

 

Episode 4:

Winners: Sarah and Rogan

Last: Susie and Bananas

Voted in: Rachel and Mark

Eliminated: Susie and Bananas

 

Episode 5:

Winners: Laurel and Derrick K

Last: Ashley K and Frank S

Voted in: Sarah and Rogan

Eliminated: Ashley K and Rogan

New Team: Sarah and Frank S

 

Episode 6:

Winners: Laurel and Derrick K

Last: Camila and Jordan

Voted in: Sarah and Frank S

Eliminated: Camila and Frank S

New Team: Sarah and Jordan

 

Episode 7:

Winners: Sarah and Jordan

Last: Emily and Darrell

Voted in: Rachel and Mark

Eliminated: Rachel and Mark

 

Episode 8:

Winners: Cara Maria and Zach

Last: Ashley M and CT

Voted in: Tori H and Brad

Eliminated: Ashley M and Brad

New Team: Tori H and CT

 

Episode 9:

Winners: Laurel and Derrick K

Last: Tori H and CT

Voted in: Cara Maria and Zach

Eliminated: Tori H and CT

 

Episode 10:

Winners: Cara Maria and Zach

Last: Emily and Darrell

Voted in: Laurel and Derrick K

Eliminated: Emily and Derrick K

New Team: Laurel and Darrell

 

Episode 11:

3rd: Laurel and Darrell

 

Episode 12: 

2nd: Cara Maria and Zach

1st: Sarah and Jordan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pages